Bilimsel Program

23 Şubat 2024, Cuma
09:00 – 09:15 Açılış
Ümit Şehirli, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı
Hakan Gündüz, Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik EAH Başhekimi
Dilek Gogas Yavuz, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı
09:15 – 09:45 Açılış konferansı
Oturum Başkanları: Haner Direskeneli, Dilek Gogas Yavuz
2023 klinik pratiğimizde neleri değiştirdi?
Zekaver Odabaşı
09:45 – 10:15 Mini konferans
Oturum Başkanları: Gülistan Bahat, Tayfur Toptaş
Yaşlanan toplumda her unutkanlık demans mıdır?
Aslı Tufan Çinçin
10:15 – 10:45 Kahve molası
10:45 – 11:45

Panel
Laboratuar parametreleri nasıl yorumlanmalı?
Oturum Başkanları: Lütfiye Mülazımoğlu, Beyza Macunluoğlu Atakan

  • Malignite belirteçlerinin kullanımı – Vedat Bayoğlu
  • Infeksiyon ve inflamasyon belirteçlerinin yorumlanması – Dilek Yağcı Çağlayık
  • Kafa karıştıran tiroid testleri – Ayşe Kubat Üzüm
11:45 – 12:30 Uydu sempozyumu – Astrazeneca
Konu Diyabet Cevabı Net: Forziga
Tip 2 Diyabet Tedavisinde Dapaglifozin etkinligi ve kardiyorenal faydalari
Özlem Üstay, İzzet Hakkı Arıkan
12:30 – 13:30 Öğle yemeği
13:30 – 14:15 Uydu sempozyumu – Alexion
Tanıdan Tedaviye Paroksismal Noktürnal Hemoglobinüri
Ayşe Tülin Tuğlular
14:15 – 15:15

Panel
Kritik hastada
Oturum Başkanları: Turgay Çelikel, Berrin Ceyhan

  • Solunum sıkıntısı: Kime yüksek akımlı oksijen kime NIMV – Hüseyin Arıkan
  • Biyolojik ilaç ilişkili akciğer hasarı – Şehnaz Olgun
  • Üst GİS kanama yönetimi – Osman Özdoğan
15:15 – 15:30 Kahve molası
15:30 – 16:30

Panel
Poliklinikte zor vakalar: Ne yapsam olmuyor
Oturum Başkanları: Emel Akoğlu, Özlem Üstay

  • Dirençli hipertansiyon – Mehmet Koç
  • LDL >190 mg/dl  – Önder Ersöz
  • Britte (oynak) diyabet – Seher Tanrıkulu
16:30- 17:00 Mini konferans
Oturum Başkanları: Nurdan Tözün, Neşe İmeryüz
Gluten intoleransından çölyak hastalığına
Özlen Atuğ
17:00 – 17:30 Yapay zekaya soruyoruz
Moderatörler: Zekaver Odabaşı, Cem Armağan Turan
Konuşmacılar: Osman Köstek, Coşkun Özer Demirtaş, Eren İmre
17:30 – 18:30

Uzmanına danış oturumları

  • 1. Salon: Hemodiyaliz reçetesi yazılması – Murat Tuğcu
  • 2. Salon: EKG eşliğinde taşiaritmi tanı ve tedavisi – Ümit Öztürk
  • 3. Salon: Acilde diabetes insipidus ve uygunsuz ADH sendromları – Hülya Gözü
  • 4. Salon: Atipik hemolitik üremik sendrom – Meral Mengüç, Arzu Velioğlu

 

24 Şubat 2024, Cumartesi
08:30 – 09:30 Sözel sunumlar
Sunum Başkanları: Haner Direskeneli, Mehmet Koç
Bildiri detaylarına ulaşmak için tıklayınız…
09:30 – 10:30

Panel
Vaskülitler
Oturum Başkanları: Tevfik Akoğlu, Serhan Tuğlular

  • Küçük orta boy vaskülit – Dilek Barutçu Ataş
  • Büyük damar vasküliti – Haner Direskeneli
  • Vasküler Behçet – Fatma Alibaz
10:30 – 11:00 Kahve molası
11:00 – 12:00

Panel
Acilde
Oturum Başkanları: Kürşat Tigen, Işık Atagündüz

  • Anjioödem – Gökhan Tazegül
  • Kanayan hemofili hastası – Fergün Yılmaz
  • Kararsız angina- Zekeriya Doğan
12:00 – 12:45 Uydu sempozyumu – Boehringer Ingelheim
Empagliflozin ve Linagliptin’in T2DM Tedavisinde Sağladığı Faydalar ve Empagliflozin’in Kronik Böbrek Hastalığı Tedavisindeki Yeri
Seydahmet Akın, Elif Arı Bakır
12:45 – 13:45 Öğle yemeği
13:45 – 14:15 Mini konferans
Oturum Başkanları: Pamir Atagündüz, Önder Ersöz 
Yatan hastada beslenme orderı
Emel Alphan  
14:15 – 14:45 Mini konferans
Oturum Başkanları: Aslı Tufan Çinçin, Özlen Atuğ
İletişim iletişim iletişim
Pınar Odabaşı
14:45 – 15:00 Kahve molası
15:00 – 16:00

Panel
Oturum Başkanları: Arzu Velioğlu, Nevsun İnanç
Takviye: Kanıtlar ne söylüyor?

  • Selenyum, magnezyum, K vit, kollagen – Dilek Gogas Yavuz
  • Omega 3, Vitamin C, glutatyon, resveratrol – Ali Serdar Fak
16:00 – 16:30 Açık mikrofon: 60 sn
Oturum Başkanları: Serhan Tuğlular, İbrahim Talha Şişman
Konuşmacılar: Derya Kocakaya, Buket Ertürk Şengel, Altuğ Çinçin, Nevsun İnanç
16:30 – 17:00 Bilgi yarışması
Moderatörler: Aslı Tufan Çinçin, Abidin Gündoğdu, Fırat Akagündüz, Seray Özdemir
17:00 – 17:15 Ödül töreni ve kapanış
2024 Marmara dahiliye tez ödülleri
En iyi sözel sunum ödülü
5. MARMARA İÇ HASTALIKLARI GÜNLERİ HEMŞİRELİK PROGRAMI
24 Şubat 2024 Cumartesi
09:30 – 09:40 Açılış konuşmaları
Fatma Çırpı, Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik EAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü
Dilek Gogas Yavuz, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı
Hakan Gündüz, Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik EAH Başhekimi
09:40 – 10:40 1. Panel: Sepsiste hasta yönetimi
Oturum Başkanları: Hüseyin Arıkan, Minire Büyükçolak
09:40 – 10:00 Sepsis nedir? – Esra Çankaya
10:00 – 10:20 Yoğun bakımda hasta yönetimi – Sibel Turan Çakır  
10:20 – 10:40 Klinikte hasta yönetimi – Süleyman Acu
10:40 – 11:00  Kahve Molası
11:00 – 12:00 2.Panel: Gastrointestinal sistem kanamaları
Oturum Başkanları: Özlen Atuğ, Sevgi Doğan
11:00 – 11:20 Üst GİS kanamaları etyoloji ve tedavi – Gülce Çelik Günsoy
11:20 – 11:40 Alt GİS Kanamaları etyoloji ve Tedavi – Fuad Jafarov
11:40 – 12:00 Gastrointestinal sistem hastalıklarında hemşirelik bakımı – Ümran Dağ
12:00 – 13:00  Öğle Yemeği
13:00 – 14:00 Bi’ dünya gezgini sohbeti – Goncagül Haklar
14:00 -15:00 3. Panel: Kemoterapi uygulamaları
Oturum Başkanları: Osman Köstek, Serpil Aydemir Emektar
14:00 – 14:20 Kemoterapi uygulamalarında acil yaklaşımlar – Abdussamet Çelebi
14:20 – 14:40 Kemoterapi uygulamalarında güvenli yaklaşımlar – Serpil Aydemir Emektar
14:40 – 15:00 Kemoterapi de hasta eğitimi – Tuğba Sönmez Bozdemir  
15:00 – 15:20  Kahve Molası
15:20 – 16:20 4. Panel: Pnömoni  
Oturum Başkanları: Derya Kocakaya, Yasemin Kösem
15:20 – 15:40 Toplum kaynaklı pnömoni – Zeynep Mercancı
15:40 – 16:00 Hastane kaynaklı pnömoni – Cansu Yıldız
16:00 – 16:20 Pnömonide hemşirelik bakımı olgu sunumu – Şefika Türkan
16:20 – 17:00 Yarışma
Düzenleme Kurulu:
Fatma Çırpı, Şenay Zülfiye Tunc, Sibel Turan Çakır, Elif Yokarıbaş, Kamuran Karadağ, Bilge Dinç, Yasemin Kösem, Filiz Albayrak, Süleyman Acu, Ajda Karadaş, Sibel Avcu, Elif Kaynar, Nilgün Metin, Çağla Şahin
Sekreterya Elif Yokarıbaş, Bilge Dinç
Telefon 0216 625 45 45 / 2326
Tarih 24.02.2024
Kontenjan 100 kişi ile sınırlıdır.

D Event Turizm Organizasyon Hizmetleri Ltd. Şti.
İstanbul
İçerenköy Mah. Çayır Cad. No:5 Bay Plaza Kat:12
Ataşehir, İstanbul
Tel: +90 216 573 18 36
E-mail: istanbul2@devent.com.tr
Web: www.devent.com.tr

D Event Turizm Organizasyon Hizmetleri Ltd. Şti.